Дріжджі - користь і тільки користь!

Міфи про шкідливість хлібопекарських дріжджів

 

У тих, хто працює з хлібопекарськими дріжджами, знає технологію їх виготовлення і застосування, інформація про їх шкоду здоров'ю викликає подив. Адже дріжджі - найцінніше джерело білків, вітамінів, мікроелементів...

 

 

Однак, враховуючи появу на просторах Інтернету числених статей про шкідливість хлібопекарських дріжджів, ми вирішили розвіяти найбільш жахаючі міфи.

 

Міф перший: «термофільних» хлібопекарських дріжджів не існує в природі, їх вирощують штучно із застосуванням агресивних хімічних речовин, а то й на кістках (?!).

 

Правда: Почнемо з того, що слово «термофільні» взагалі не можна застосовувати до хлібопекарських дріжджів. Цим словом всього лиш позначають групу мікроорганізмів, яким «комфортно» при температурі +47... +50˚С. Дріжджі «полюбляють» температуру не вище +28... +32˚С, тобто до термофільних організмів не відносяться.

 

Хлібопекарські дріжджі (Saccharomyces cerevisiae) це один з багатьох видів дріжджів, що повсюдно зустрічаються в природі, «окультурений» людиною; властивості цих дріжджів найбільш вивчені наукою. Як і під час селекції рослин і тварин (не плутати з генними розробками!) людина вибрала найкращі для хлібопечення дріжджі, і почала їх вирощувати.

 

Вже багато десятиліть дріжджі вирощують за налагодженою технологією із застосуванням меляси (побічний продукт цукрового виробництва, багатий цукрами, мікроелементами і вітамінами). Так само як і людині, дріжджам для побудови нових клітин необхідні прості речовини - азот, фосфор і т.д. Ні про які кістки або ще екзотичнішу «сировину» навіть мови бути не може.

 

Перед формуванням у брикети або висушуванням дріжджі ретельно промивають від залишків живильного середовища, і ніяких інших компонентів окрім власне дріжджових клітин в якісній готовій продукції немає і бути не може.

 

Міф другий: Клітини хлібопекарських дріжджів сильніші, ніж клітини людського організму. Потрапивши всередину, вони активно розмножуються, викликають бродіння в шлунку, пригнічують природну мікрофлору, накопичуються в організмі... та ці дріжджі справжні вбивці!

 

Правда: По-перше, в людському організмі живуть кілька видів різних дріжджів, які є частиною нормальної мікрофлори - про це вам розповість будь-який лікар.

 

По-друге, хлібопекарські дріжджі ніякого бродіння в шлунку викликати не зможуть, навіть якщо ви з'їсте їх сирими - вони просто перетравляться, як звичайна білкова їжа. Дріжджі виду Saccharomyces cerevisiae потрапляють в організм людини з їжею і напоями, виділяються з поверхні ягід і плодів, присутні в молочнокислих продуктах і сирах. Навіть якщо людина ніколи не буде вживати в їжу дріжджовий хліб, «врятуватися» від дріжджів не вдасться.

 

 

По-третє, в випеченому хлібі власне дріжджів...вже немає. При високих температурах (вище 50˚С) дріжджі гинуть і збагачують хліб мікроелементами, що містяться в них. У процесі випічки хліба температура в центрі м'якушки досягає 95-98˚С, а на поверхні хліба (у скоринці) температура піднімається до 180˚С. За таких умов дріжджові клітини не можуть «залишитися в живих». Ніхто ж не береться стверджувати, що з вареного яйця може вилупитися курча!

 

Дріжджі - корисний, натуральний інгредієнт смачного хліба. Якщо м'якушка хліба розпушена, має пори, то хліб точно приготований на дріжджах - пресованих, рідких або в складі закваски. Бездріжджовий хліб це вірменський лаваш і його різновиди, а також сухі хлібці з «зірваних» паром зерен пшениці, рису та інших злаків.

 

Але, погодьтеся, ніщо не може замінити той самий аромат, хрустку скоринку, пухку м'якушку...навіщо ж відмовляти собі в такому задоволенні?

 

 

Смачного і будьте здорові!